Vstupte do eshopu

BMI (Body mass index) v překladu index tělesné hmotnosti je oblíbenou i když zcela orientační kontrolou měření obezity. Na internetu je možné najít mnoho kalkulaček pro měření BMI od jednoduchého vzorce BMI = hmotnost (kg) : (vaše výška v metrech x vaše výška v metrech) po ty komplikovanější a přesnější, kde se přidává i věk, pohlaví a pod.

Podrobnější popis BMI indexu pro evropskou populaci - tabulka BMI

< 16,5Podvýživa. Čím je číslo menší, tím se více přibližujete k podvýživě. Týká se to spíše lidí trpících anorexií či bulimií. Doporučujeme konzultovat váš stav s lékařem.
16,5 - 19,0

Stav hubenosti.

19,0 - 25,0Ideální a zdravá váha. Při takovém BMI indexu by-ste si měl/a svou váhu udržet vhodnou stravou a dostatkem pohybu.

25,0 - 30,0Mírná nadváha. V hranicích tohoto BMI indexu, máte zvýšené riziko vysokého krevního tlaku či srdečních obtíží. Poukazuje na zlé stravovací návyky (nadměrné konzumování večer a v noci, nebo nevyvážený podíl tuků a jiných složek potravy).

30,0 - 35,0Mírná obezita. Špatná životospráva a málo pohybu. Vhodné k redukci hmotnosti.
35,0 - 40,0Obezita. Jde už o poměrně vážné zdravotní riziko. Jedná se o lidi se špatnou životosprávou a minimálním pohybem. BMI index nad 35 již není možné ignorovat.

40,0

Těžká obezita. Tady již je nevyhnutná změna stravovacího režimu a návyků protože je vážně ohroženo vaše zdraví. Musíte radikálně změnit svůj životní styl. Vzhledem k vážnosti tohoto stavu je nutná konzultace s lékařem nebo odborníkem na zdravou výživu.

Dle našeho názoru i názoru řady odborníku je však možné shrnout výpočet (BMI index kalkulačka) následovně. Stačí si krejčířským metrem změřit obvod v páse a rychle poznáme, zda-li máme problém.

Obvod pásuZvýšené rizikoVysoké riziko
Muži

> 94 cm

> 102 cm

Ženy

> 80 cm

> 88 cm